Меню

Ціна надмірної ваги

(“Polityka“, Польща)


Івана Подгурска (Joanna Podgórska), Ганна Йосько (Anna Jośko)


Дослідження фахівців з Центру дитячого здоров’я підтверджують ці спостереження. «Перша помилка – це солодкий чай і додавання цукру у готове дитяче харчування, – каже Петро Соха. – У людини є вроджене перевагу солодкого смаку. Дитина нормально сприймає несолодке їжу до тих пір, поки не дізнається смак цукру. І тоді починаються серйозні проблеми».

Батьки зазвичай не читають етикеток, а цукор міститься в багатьох продуктах: йогурти, десерти, соки. Одночасно існує звичай нагороджувати дітей солодощами. Друга проблема – це надлишок білка. Згідно з рекомендаціями дієтологів, норма для дітей старше року становить максимум 3 грама білка на кілограм ваги. Дослідження показують, що надлишок білка і цукру в дитячому меню особливо часто зустрічається в сім’ях з низьким рівнем освіти.

«Дворічній дитині на один прийом їжі досить фрикадельки розміром з волоський горіх, а буває, що дитина отримує котлету на півтарілки, пише krosha.net – розповідає Дорота Вавжицка. – М’ясо перетворилося на нав’язливу ідею. Скільки разів я чула, як батьки кажуть: картоплю і салат можеш залишити, а котлетку все-таки з’їси».

Надлишок білка присутня навіть у раціоні дітей вегетаріанців. Дослідження Малгожати Десмонд (Małgorzata Desmond) з Центру дитячого здоров’я виявили, що діти з традиційним меню отримують на 600% білка більше норми, діти, які харчуються за принципами вегетаріанства – на 400%, а діти-вегани – на 200%.

Перші три роки рішення, що їстиме дитина, приймають батьки. Це час формування харчових навичок і смакових уподобань – багаж на все подальше життя. Ймовірність, що пухкий дитина перетвориться в огрядного підлітка, а потім страждає ожирінням дорослого дуже велика. Як пояснює Петро Соха, кількість жирових клітин у маленьких дітей збільшується дуже швидко, одночасно зростає потенційний ризик ожиріння. «Це не означає, що пізніше із зайвою вагою боротися буде вже неможливо, але шанси зменшуються, – підкреслює він. – Чим раніше дитина почне одужувати, тим більше ймовірність, що цей процес триватиме і в майбутньому. Особливо небезпечна зайва вага в дошкільному віці. Ми помічаємо, що ця проблема зачіпає все більш молодші вікові групи, і це дуже небезпечне явище. Є і ще одна залежність: зайва вага в ранньому віці збільшує ризик появи серцевих хвороб і діабету».

Перегодовувавши маленьких дітей, дозволяючи їм є «сміттєві» продукти, ми програмуємо патологію. І це може стати проблемою всього суспільства. Фонд Nutrica спільно з групою професорів прорахував, скільки державному бюджету може обійтися лікування хвороб, пов’язаних з ожирінням, у 2030 році. Вийшло 100 мільярдів злотих (близько трильйона рублів, – прим.пер.).

Оригінал публікації: Rodzinna produkcja grubasów

Опубліковано: 22/08/2013