Меню

Конвеєр з виробництва товстунів

Івана Подгурска (Joanna Podgórska), Ганна Йосько (Anna Jośko) (“Polityka“, Польща)


Насильне годування має в Польщі довге як сімейну, так і офіційну традицію. В результаті польські діти товстіють швидше за всіх у Європі. За останнє 10-річчя відсоток дітей з надмірною вагою збільшився вдвічі. Заткнути ніс, щоб влити у відкритий рот чергову ложку супу. Сидіти за столом так довго, поки тарілка не стане абсолютно чистою. Розбудити дитину вночі, щоб впихнути у неї ще трохи їжі. Поляків перегодовують з першого року їх життя.

Школа жування

Олександра Петровська (Aleksandra Piotrowska), психолог з варшавської Вищої школи педагогіки, згадує, як носила в дитячий сад своєї вже дорослої доньки заяви з проханнями не годувати дитину насильно. Але все було марно. «У цьому плані ми відстаємо в економічному розвитку від західних країн. Багато людей не вважають насильством ляпаса, точно так само вони не здатні прийняти факт, що навіть маленька дитина має право вирішити сам, скільки йому є. У дітей є інстинкт самозбереження, вони не уморят себе голодом, – запевняє Петровська. – Принцип повинен бути таким: батько вирішує, що саме дитина їсть, а той – скільки». Читати також :

Хоча описаний психологом експеримент, який провели в США, показує, що, можливо, рішення варто віддати дитині і в другому пункті. Протягом місяця однорічним дітям пропонували на вибір кілька тарілок з різними продуктами. З точки зору дня таке меню суперечило всім правилам і полягала, наприклад, з одного м’яса або однієї картоплі. Але коли експерти оцінили раціон в перспективі місяці, він виявився абсолютно збалансованим. Фахівці з Центру Інституту дитячого здоров’я матері і дитини спільно з фондом Nutricia нещодавно провели дослідження на тему харчування наймолодшої вікової групи. Виявилося, що правильно годує своїх дітей лише 7% польських матерів, при цьому 85% переконані, що все роблять правильно. «У дитячому раціоні занадто мало цільнозерновий випічки, овочів, риби, молочних продуктів і занадто багато солі і цукру, – розповідає керівник відділення гастроентерології, гепатології та порушень харчування Центру дитячого здоров’я професор Петро Соха (Piotr Socha). – Крім того діти їдять занадто часто».

Маленька дитина має їсти п’ять-шість разів на день. 20% досліджених немовлят годували 10, а іноді і 15 разів на день, не рахуючи перекушування в проміжках між прийомами їжі. В результаті з’являється надмірна вага, який був виявлений у 14% дітей молодше трьох років. «Я спостерігаю за бабусями в парках, які бігають по майданчику з тарілкою супу, по ложечці запихаючи його в своїх онуків. Придивіться на вулиці до дітей у візках. Більшість постійно щось їдять: печиво, хлібні палички. Так виникає рефлекс постійного, бездумного жування, яке порушує природний ритм:їжа – перерва на переварювання», – говорить Олександра Петровська.