Меню

Натуральне проти штучного

Екологічне сільське господарство спирається, по суті, на одному ключовому принципі, який свідчить, що «хімія», створена людиною (тобто штучні добрива і засоби для захисту рослин) шкідлива і погана за своєю природою. Тому екоземлероби використовують натуральні добрива, рослинні екстракти і засоби, які вважаються традиційними, наприклад, сірку, яка застосовується в сільському господарстві для боротьби з кліщами і грибковими захворюваннями вже п’ять тисяч років. Проблема в тому, що розділення на погану штучну і хорошу натуральну «хімію» з наукової точки зору абсурдно. Наскільки та або інша речовина може бути шкідливою для людини і природи залежить від його властивостей і дози, а не від його походження.

Так чи є в екопродуктах хімія? Так. По-перше, все, що ми їмо, складається з хімічних елементів і хімічних сполук. Хорошою ілюстрацією цьому може служити що кружляло недавно по інтернету зображення з переліком складу звичайного яблука. Це «монооксид дигідрогена» (тобто вода), рослинні жири, цукру, крохмаль, каротин, токоферол (E306), рибофлавін (E101), нікотинамід, біотваней, пантотенова фолієва, пальмітинова, олеїнова, лінолева, етандіова і саліцилова кислоти, аскорбінова кислота (E300), стеаринова кислота (E570), гідроксибутандіова кислота (E296), пурини, натрій, калій, марганець, залізо, мідь, цинк, фосфор, фарбники і антиоксиданти.

По-друге, хоча екопродукти містять менше пестицидів, це не означає, що виробники органічних овочів взагалі не використовують для захисту рослин хімічні засоби. Норми ЄС дозволяють використовувати 26 так званих «екологічних пестицидів» – це вже згадані традиційні речовини і з’єднання рослинного походження. Проте вони не завжди менш токсичні. Наприклад, до 2011 року в європейських і американських екогосподарствах було дозволено використовувати ротенон – речовину, яка одержується з тропічних рослин, і що активно використалися як інсектицид. Його довелося виключити із списку, коли досліди на щурах показали, що великі дози ротенону викликають симптоми, схожі з хворобою Паркінсона.