Меню

Проблема об’єктивності у дослідженні впливу глутамату натрію

На думку невролога з Прінстона доктора Вана, навряд чи знайдуться якісь значні сили, здатні поставити під контроль дослідження глутамату натрію, що проводяться в різних країнах світу. На думку Вана, будь-яка галузева група на зразок Асоціації з глутамату, навіть якщо і зможе оплачувати окремі замовлені статті, «не в змозі запустити свої щупальця відразу до всіх наукових установ і підпорядкувати наш розум своїй волі». «Якщо кому-небудь вдасться продемонструвати реальну біологічну дію MSG на поведінку, настрій або мозок, то він назавжди залишить свій слід в науці. А залишити свій слід хоче кожен», – резюмує доктор Ван.

Хорнлайн повідомила мене, що більшість людей, які закидають її по електронній пошті історіями про поліпшення їхнього здоров’я після відмови від MSG, страждають, як і вона, від цілого ряду інших захворювань. Я поцікавився, від яких продуктів їй доводиться відмовлятися, щоб уникнути дії глутамату натрію і контролювати артеріальний тиск. Вона перерахувала наступні: консервовані супи, салат «Цезар», ковбаса, «все, що приправлено пармезаном», соєвий соус і «смажене курча Кентуккі».

Наука не може остаточно сказати, чи зможе покращатись стан конкретного хворого, що страждає від гіпертонії, якщо він відмовиться від перерахованих вище продуктів. Але наука також не має наміру стверджувати, що глутамат натрію більше, ніж інші інгредієнти, негативно впливає на здоров’я людей. Вживання будь-якої їжі пов’язане з ризиком, саме тому в нормах, що регулюють безпеку харчових продуктів, сказано про «прийнятний рівень ризику» або «розумної упевненості», що харчові продукти не нашкодять здоров’ю, а не про повну відсутність ризику. Те ж саме стосується і науки: її не слід плутати з персональною охороною здоров’я; опубліковані наукові дослідження не здатні врахувати всіх індивідуальних особливостей людського організму. Ще одна властивість «мему MSG» полягає в тому, що його зовнішня сторона не відповідає змісту.