Меню

Рідкісний бутерброд

Збільшення ваги дітей сприяють також суто сучасні явища: темп життя, фаст-фуд, реклама «сміттєвої» їжі. «Мені незрозуміло, чому у багатьох польських будинках діти харчуються окремо від батьків. Навіть півторарічна дитина може сидіти за столом і є разом з сім’єю, – каже Олександра Петровська. – Це сприяє соціалізації і дає масу можливостей для виховання. Мова не про те, щоб не класти лікті на стіл: дитина вбирає традиції, звичаї, дізнається нові смаки».

У світі вічно поспішають дорослих немає місця для спільного приготування їжі та урочистих трапез. У цьому світі навіть найменші діти проводять годинник за монітором, не перестаючи при цьому щось жувати. Найчастіше це виявляються висококалорійні «снеки».

Дорота Вавжицка (Dorota Wawrzycka), дієтолог медичного центру «Дитяче здоров’я» в місті Кельце, якийсь час працювала в дитячому садку. Їй довелося піти звідти з-за конфлікту з батьками. «Дурість і неуцтво воістину безмежні. Багато батьки були переконані, що солодкий батончик – це здоровий полуденок, а цукерки служать джерелом вітамінів, – згадує вона. – Ми пропонували сезонну кухню. Коли діти отримали фантастичний гарбузовий суп, приготований італійським кухарем, вони відмовлялися його є і запитували, коли буде картопля фрі і хоча б плавлений сирок».

Харчові навички потрапляють у дитячий сад триліток, викликають жах. Малгожата Бжозовска (Malgorzata Brzozowska), вихователька дитячого садка з міста Люблін, розповідає, що більшість дітей постійно їдять одне і те ж: на сніданок хліб з маслом, на обід відбивна з картоплею, на вечерю знову хліб з маслом. До салатів вони не доторкаються, фрукти їдять рідко. Батьки, яким розповідають про необхідність урізноманітнити меню, тільки знизують плечима: неважливо, що дитина їсть, лише б їв. А потім починають скаржитися на зайву вагу дітей, не усвідомлюючи його взаємозв’язку з харчуванням. «У нас була одна дитина двох з половиною років, яким батьки щодня привозили в дитячий сад піцу і картоплю фрі, тому що нічого іншого він не їв», – згадує Малгожата Бжозовска.

До цього додається неймовірну кількість солодощів. Інша вихователька, Катажина Трикач (Katarzyna Trykacz), розповідає, що, забираючи дітей відразу після полудня, батьки приносять їм пончики або солодкі булки і не розуміють прохань дати дітям на екскурсію якусь повноцінну їжу. «Сухий пайок» складається з вафель, мармеладу, чіпсів. «Бутерброд в дорогу – це рідкісне явище», – каже вихователька.