Меню

Вагітні, які вічно жують, прирікають дітей на ожиріння?

Smithsonian, США

То солоне, то чіпси, то морозиво, то бутерброди – характерне бажання поїсти, яке виникає у жінки під час вагітності, мабуть, не просто примха: воно призводить до змін у головному мозку ще не народженої дитини. Нещодавно вчені з Університету міста Аделаїда провели дослідження, результати якого вони збираються представити на початку серпня на щорічній конференції асоціації з вивчення харчової поведінки (SSIB) в Новому Орлеані. Як показало дослідження, жінки, які під час вагітності їдять багату порожніми калоріями важку їжу, впливають на провідні шляхи, по яким в головному мозку їх ще не народжених дітей проходять опіоїдні сигнали, що призводить до порушення всієї системи передачі цих сигналів після народження дитини.

Термін «опіоїд» може означати напівсинтетичні наркотичні засоби начебто сильного знеболюючого препарату оксикодону. Однак не всі опіоїди є синтетичними або напівсинтетичними – насправді наш організм виробляє природні опіоїди, які називаються ендогенними. Ендогенні опіоїди це хімічні речовини, які виділяються в головному мозку і в свою чергу сигналізують про виділення дофаміну – хімічної речовини «задоволення», яке відповідає за ейфоричні відчуття.

Коли ми їмо їжу з великим вмістом цукру або жиру, в нашому мозку виробляється велика кількість опиоида, що викликає найвище задоволення, яке ми відчуваємо після нічного набігу на кухню за відерцем морозива або поглинання цілої пачки чіпсів. Як пояснює психолог Чи Гібсон (Leigh Gibson) у своєму інтерв’ю газеті Daily Mail, таким чином наш мозок винагороджує нас за те, що ми їмо висококалорійну їжу. «З точки зору еволюції бажання поїсти «шкідливою» висококалорійної їжі йде корінням в далекі доісторичні часи, коли виробляються в головному мозку опіоїди і дофамін вказували на переваги, якими володіла калорійна їжа, сприяла виживанню», – розповідає Гібсон. І хоча їжу багату калоріями тепер нам дістати простіше, ніж нашим історичним предкам, і на відміну від них, ми не відчуваємо в ній нестачі, хімічні процеси в нашому головному мозку залишилися колишніми, і вони, як і раніше, викликають у нас ейфорію в подяку за жирну і солодку їжу.

В процесі дослідження, результати якого будуть представлені на конференції SSIB, вчені виявили, що хімічна реакція на висококалорійну їжу була більш вираженою у тих щурів, матері яких під час вагітності їли висококалорійний корм. Порівнявши щурів, що харчувалися порожніми калоріями, і щурів, яких годували звичайним кормом, вчені виявили, що у дітей, народжених у щурів, які їли «неправильний» корм, відзначався більш високий рівень генів, що відповідають за вироблення енкефалінів – одного з головних ендогенних опіатів. А це значить, що в організмі дітей, матері яких отримували більш висококалорійний корм, утворилося більше провідних шляхів проходження опіоїдних сигналів, ніж в організмі їх родичів, матерям яких давали звичайний корм. Отримані результати підтверджують висновки, зроблені цими ж вченими під час більш ранніх досліджень. Тоді вчені виявили, що спроби обмежувати споживання жиру і цукру дитинчатами щурів шляхом введення їм хімічних препаратів, що блокують опіоїдну реакцію, виявилися менш ефективними у тих дітей, матері яких отримували висококалорійний корм.Читати також :

Порівнявши отримані результати, вчені прийшли до висновку, що у тих дітей, матері яких отримували тільки висококалорійну їжу, шляхи, що проводять опіоїдні сигнали, менш чутливі. Результати дослідження підтвердили висновки, зроблені цими ж вченими раніше – у дитинчат тих матерів, які отримували калорійний корм, зазначалося яскраво виражену перевагу на користь калорійної їжі. Крім того, останнє дослідження підтвердило і інші висновки вчених, зокрема були точно визначені хімічні процеси в головному мозку, які вказують на генетичну природу вироблення енкефалінів. Збільшення кількості провідних шляхів і їх знижена чутливість до опіоїдів вказують на те, що для отримання того ж почуття задоволення дитинчатам, що народилися у матерів, яких годували висококалорійним кормом, доведеться з’їдати більшу кількість жирного і солодкого корму. На підставі цього вчені припускають, що таким дитинчатам по мірі зростання доведеться переїдати і споживати все більша кількість порожніх калорій.

Якщо ці висновки підтвердяться і по відношенню до людини, то тим жінкам, які чекають поповнення, слід це врахувати. Майбутнім матусям вже не радять вживати алкоголь, їсти суші, м’ясну нарізку, м’які сири. А ті з них, хто насмілюються поглинати все підряд з величезного списку заборонених продуктів, можуть швидко стати об’єктом громадського осуду. Чи Правда, що сухом’ятка і порожні калорії стануть наступним табу для вагітних? Правда чи, що те, чим ви харчуєтеся в процесі щасливого очікування, мимоволі призведе до появи нового покоління, більш схильних до ожиріння? Або ж ці висновки знову неспроможні, як і ті страшилки про «кокаїнових дітей» – адже нещодавно з’ясувалося, що діти, матері яких під час вагітності приймали тріщина, нітрохи не гірше інших дітей з тієї ж соціально-економічного середовища?

Ну а поки слід очікувати появи чергової узагальнюючого терміна – «діти сухом’ятки» (junk food babies), хоча вчені з університету Аделаїди сподіваються шукати подальше підтвердження отриманих результатів і продовжувати свої дослідження. Джессіка Гугушефф (Jessica Gugusheff), аспірантка, яка очолила цю групу вчених, вважає, що «результати цього дослідження з часом допоможуть фахівцям більш переконливо пояснювати вагітним те, наскільки стійким може виявитися вплив їх раціону на розвиток харчових уподобань майбутніх дітей, що закріплюються на все життя, а також про небезпеку порушень обмінних процесів в організмі».

Оригінал публікації: Could Over-Закуска While Pregnant Predispose Children to Be Obese?